BU PROJE GAZiANTEP’E ÇOK YAKIŞTI

GAP Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine Braille kabartma klavyeli cihazlar dağıtıldı. ‘Mini Teknolojiler ile Dev Adımlar Projesi’ açılış töreninde konuşan Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Bu proje Gaziantep’e çok yakıştı” dedi.

BU PROJE GAZiANTEP’E  ÇOK YAKIŞTI

GAP Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine Braille kabartma klavyeli cihazlar dağıtıldı. ‘Mini Teknolojiler ile Dev Adımlar Projesi’ açılış töreninde konuşan Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Bu proje Gaziantep’e çok yakıştı” dedi.

‘MiNi TEKNOLOJiLER iLE 

DEV ADIMLAR PROJESi’

 

Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Genel Başkanı Nuran Özgül, “Derneğimiz ülke çapında görme engellilerin sorunlarını ve çözüm yollarını belirlemek, toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak adına 1974 yılında kurulduk. Eğitim alan görme engellinin istihdam olacağı, üreteceği ve topluma değer katabileceği gerçeğinden yola çıkarak kuruluşundan bu güne kadar onların eğitimler ve istihdamları konusunda faaliyetlerini sürdürmekte olup, istihdama büyük katkı sağlamıştır. Farkındalık çalışmalarının da yanı sıra birçok çalışmalara ağırlık vermektedir.”

 

PiLOT OKUL OLARAK TERCiH EDiLMESiNDEN MUTLULUK DUYUYORUM

 

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Bu kadar anlamlı bir projede okulumuzun pilot okul olarak tercih edilmesinden mutluluk duyuyorum. Bu cihazla aslında engel diye görünen birçok şeyin aslında ne kadar kolaylıkla ortadan kaldırıldığını gördük. Toplumda feda edilecek tek bir birey dahi yoktur. Engelleri kaldırmak açısından bir bakışı oluşturmak zorundayız. Belki bizim anladığımız manada görme engeli olan engellilerimizin aslında çok güzel gönülleri var. Biz onların gönüllerinden yayılan ışığın aydınlığından istifade ediyoruz.”

 

MEVLAM HER BiRiMiZi FARKLI YARATMIŞ

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Mevlam her birimizi farklı yaratmış. Engel elde, ayakta, gözde, kulakta değil. İnsanın vicdanı yoksa o insan engellidir. Öz güven sahibi olun. Her şeyi başarabilecek gücünüz var. Bu millet ve bu devlet sizin yanınızda. Görme engelliler eğitimde çok iyi. Muhteşem bir hafızaları ve zekaları var. Azıcık fırsat verildiğinde neler yapabildiklerini görüyoruz. Kalkınmanın parçası olmanızı istiyoruz.”

VERiLEN DESTEKLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

 

Nejat Koçer ise, “Ben mensubu bulunduğum partinin, hükümetimizin son yıllarda sosyal devlet anlayışı ile toplumumuzda yer alan birçok gurupta yaptığı değerli hizmetleri ben gururla izliyorum ve 6 yıldır da içindeyim. İçinde olduğum sürece de Sayın Bakanımız Fatma Şahin’in Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde yapmış olduğu birçok yeni girişim, parasal ve diğer araç gereç destekleri olmak üzere toplumun birçok bölümünde engelli vatandaşlarımıza, ailelerine ve onların eğitimleri ile ilgili harcamalarına verilen destekler her geçen gün artıyor. Ben kendisine huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda bizim de yaptığımız çalışmalar, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda her zaman gelen kanun çerçevesinde devam ediyor. İnşallah biz de sizlerin dostu ve görme engellilerin bir kardeşi olarak elimizden gelen çaba ve gayreti zaten gösteriyorduk ama bugünden sonra daha da fazla göstereceğimize burada huzurunuzda söz veriyorum. Böyle güzel bir projeyi ben de açıkçası eşimin farkındalığı ile öğrendim. Ben bu cihazı hiç bilmiyordum hayatımda da hiç görmedim. Kendisi bu işle ilgilenmeye başladıktan sonra bu cihazı tanıdım. Onun çok emekleri var, genel merkezin, Gaziantep’in derneklerinin çok emekleri var. Bu proje okulumuza hayırlı olsun. Açılış konuşmasında bir cümle geçti ‘Gaziantep’e bu proje çok yakıştı’ diye bu benim de hoşuma giden bir terim oldu. Evet bu yakışmış dijital dünya ile görme engellileri buluşturan çok güzel proje. Dilerim büyür, devam eder ve bizler de bu projelere destek olmaya devam ederiz. Biz her zaman sizin yanınızdayız, mecliste sizlerin temsilcileriniz. Herkese kapımız açık, ne zaman ne isterseniz yanınızdayız. Bunu test etmek isterseniz de önümüzdeki haftadan itibaren her zaman bizlerle irtibata geçebilirsiniz” dedi.

 

CiHAZIN ÖZELLiKLERi

 

Cihazın içinde bulunan hafızaya elektronik ortamdaki kitaplar atılabiliyor ve cihaza binlerce kitap sığdırılabiliyor. Word ve pdf ortamında bulunan bütün dosyalar bu cihaza atıldığı zaman kabartma ortamında okunabiliyor. Ayrıca not alma özelliği var. Üzerinde bulunan kabartma klavye ile rahatlıkla not alınabiliyor. Öğrenciler sınava bu cihazla girebilir. Ayrıca hesap makinası özelliği var. Bununla matematiksel işlemler de gayet rahat yapılabiliyor.

NARİN DEMİRCİ